O mnie

Krzysztof Kowal – absolwent Wydziału Mechanicznego i Organizacji i Zarządzania

Krzysztof Kowal
Politechniki  Łódzkiej. Pasjonat wdrażania filozofii zarządzania jakością dla  przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych. Zagadnienie zgłębia zarówno w formie teoretycznej studiując  książki i artykuły E. Doeminga, J.  Jurana, T.Ohno,  D.Shainina, K.Ishikawy i innych twórców zagadnienia, jak i praktycznie, przekładając wiedzę na praktykę w zarządzaniu przedsiębiorstwami realizacji projektów.  Posiada certyfikat Master Black Belta wydany przez Steinbeis University Berlin oraz certyfikat auditora VDA 6.1,6.3,6.5 , ISO 9001 , TS 16949. Jako wykładowca współpracuje z Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Łódzkim, Wyższą Szkoła Bankowości w Toruniu oraz Project Management Institute Poland Charter Oddział w Łodzi.

Kariera:
Karierę rozpoczął w przedsiębiorstwie rodzinnym Basko But produkującym obuwie w technologii wulkanizacji gumy i wtrysku bezpośredniego PVC. W okresie największego rozwoju przedsiębiorstwo zatrudniało 120 osób i produkowało około 250 tysięcy par butów rocznie. Jednym z największych sukcesów osiągniętych w Basko But było wdrożenie do produkcji modelu półtrampka typu „Converse” sprzedanego w kilku milionach par przez cały okres istnienia firmy.

W 1996 roku jako kierownik techniczny projektu w firmie Transfer Nowoczesnych Technologii współpracował z Petrochemią Płock, Przedsiębiorstwem Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN), Rafineriami Gdańsk i Jasło. Firma TNT była prekursorem w sprzedaży najnowszych rozwiązań technicznych przemysłu petrochemicznego jak: zbiornikowe dachy pływające, ramiona nalewcze lub kopuły zbiornikowe.

Po powrocie do Łodzi związał się z firmą Magann Sp.z.o.o – przedstawicielstwem włoskich producentów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Współpraca zaowocowała sprzedażą kompletnej technologii produkcji dla między innymi takich klientów jak „Kris but” i „Wix – Filtron”. W 1999 jego strategia sprzedaży maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych została nagrodzona w konkursie najlepszych polskich strategii marketingowych „Empirion”.

Jego pomysł na stworzenie polskiego przedsiębiorstwa produkującego maszyny do przetwórstwa poliuretanu został nagrodzony w konkursie „Mój pomysł na biznes”.

W latach 1998-2000 prowadził własną działalność gospodarczą pod nazwą „Rubikon Marketing Group” oraz współpracował z firmą Stalplast. W ramach tej współpracy przygotowywał dwa wielkie projekty inwestycyjne: linii produkcyjnej do produkcji płyt typu sandwich w technologii poliuretanu oraz linii produkcyjnej do produkcji betonu komórkowego.

Od 2000 r. pracował w firmie Dr Perner. Odpowiadał za przygotowanie infrastruktury budowlanej i wyposażenie techniczno produkcyjne nowo otwieranego zakładu produkcji obuwia zdrowotnego.

Następnie brał udział w projekcie przygotowania infrastruktury produkcji obuwia w technologii skanowania stopy – jednym z najbardziej nowatorskich podejść do produkcji butów.

W 2002 razem z Michałem Kenerem kolejny raz został laureatem konkursu „Mój pomysł na biznes” za propozycję firmy konsultingowej dla sektora małych i średnich firm wspomagającej je we wdrażaniu systemów zapewniania jakością ISO.

W 2002 realizując swoje zainteresowania zarządzaniem jakością rozpoczął pracę jako inżynier jakości dostawców w korporacji B/S/H (Bosch and Simens Hausgerate).

Specjalizował się w dostawcach produkujących w technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy.

W ramach współpracy z dostawcami prowadził projekty związane z uruchomieniem w Polsce firm Ilpea Paranowa, Inkaelek oraz projekt shop-in–shop uruchomienia oddziału firmy Xerox. 

W 2004 awansował na szefa sekcji zarządzania jakością dostawców dla trzech fabryk produkcyjnych w lokalizacji łódzkiej. Jego największym sukcesem było zmienienie koncepcji zarządzania jakością z podejścia kontrolnego opartego na kontroli wejściowej na zarządzanie procesowe w oparciu o dane dostawców oraz wykrycie błędu w programowaniu panelu kontrolnego w skali koncernowej.

W 2005 rozpoczął swoją przygodę z metodologią Six Sigma jako pierwszy kończąc w B/S/H w Łodzi projekt na poziomie Green Belt. W 2006 odbył pięciotygodniowy kurs prowadzenia projektu według metodologii Six Sigma w Erding Niemcy a 2007 uzyskał certyfikat Black Belta.

W latach 2006 – 2010 odpowiadał za rozwój programu Lean Six Sigma w lokalizacji łódzkiej, za co otrzymał nagrodę firmy B/S/H.

Stworzył koncepcję szkolenia i prowadzenia projektów według własnych autorskich pomysłów dostosowując program do rzeczywistych potrzeb organizacji. W 2009 wraz z zespołem Lean Six Sigma fabryki zmywarek osiągnął 1 milion Euro oszczędności. Przeszkolił 10 fal Green Beltów rozszerzając stosowanie podejścia Lean Six Sigma także na działy usługowe przedsiębiorstwa.

W 2010 uzyskał certyfikat MBB kończąc kurs zorganizowany przez Steinbeis University Berlin publiczną prezentacją w Berlinie na temat : „Application of Run Chart for steer processes” i „Estimation of the reliability for new products”.

Kierownik działu rozwoju jakości dostawcówW 2011 w ramach pionu rozwoju biznesu został kierownikiem działu rozwoju jakości dostawców. Wraz ze swoim zespołem : Anną Lis, Katarzyną Fabijanowską, Jakubem Okajem i Michałem Szymczakiem , Martyną Brożyńską oraz współpracy z Arturem Salonem stworzył koncepcję i wdrażał programy: „Budowy kultury zarządzania przy użyciu SPC” oraz  „Program zarządzania ryzykiem w produktach i projektach ”. W ramach programu rozwoju polskich dostawców zespół opracował metodę szybkiego skanowania potencjału przedsiębiorstw pod kątem potencjału jakościowego i ekonomicznego. Pomysłodawca i moderator szeregu workshopów związanych z optymalizacją pracy wewnątrz organizacji jak i z dostawcami.

Trener w BSH

Od 2007 roku trener wewnętrzny BSH prowadzący szkolenia z zakresu Lean Six Sigma, MSA, SPC, narzędzi zarządzania jakością, Kobetsu Kaizen oraz Project Management.

W B/S/H odpowiedzialny za przygotowanie projektów inwestycyjnych związanych z technologią lakierowania blach oraz produkcji w oparciu o technologię wtrysku.

Zwolennik uzupełniania edukacji studentów poprzez wymianę doświadczeń i możliwość praktyki. W 2013 roku, we współpracy z Wydziałem Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, jego dział reprezentujący B/S/H, zorganizował pierwszą w Łodzi Radę Wydziału w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Kontynuacją współpracy był wykład A. Lis, M. Brożyńskiej, M.Szymczaka i K. Kowala na temat zastosowania statystyki w zarządzaniu i optymalizacji procesów.

Od 2008 pracuje jako trener w zakresie Lean Six Sigma. Współpracuje z firmami TQM,  LeanQTeam.

Autor szeregu publikacji na temat przemysłu obuwniczego, przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz zarządzania jakością.

Prywatnie miłośnik poezji, podróży, filozofii, muzyki i zarządzania jakością.

Autor książki „Powrót do zagubionych marzeń”Powrót do zagubionych marzeń

     – Zobacz w księgarni

oraz „5 x Dlaczego?” – pierwszy podręcznik metodyKsiążka „5 X Dlaczego ?”

     – Więcej