Japońscy Mistrzowie Zarządzania

W dniu 25 marca 2015 w siedzibie Księgarni PWN przy ulicy Więckowskiego 13 miał miejsce wykład „Japońscy Mistrzowie Zarządzania”. Spotkanie jest związane z akcją promocji czytelnictwa zorganizowaną przez Księgarnię PWN we współpracy z firmą 2KConsulting – wydawcą książki „5 x dlaczego” pod patronatem medialnym Project Management Institute oddział w Łodzi.

Około stu gości reprezentujących zarówno wielkie korporacje jak i małą i średnią przedsiębiorczość naszego miasta, studenci, wykładowcy, nauczyciele oraz miłośnicy książek i kultury japońskiej, mieli okazję posłuchać o japońskich metodach zarządzania oraz o książkach z tym związanych. Prowadzący przedstawiając osiągnięcia biznesowe firm japońskich silnie akcentowali dość dobrze znany, ale wciąż ignorowany problem wdrażania „zarządzania po japońsku” z pominięciem aspektów kultury tego kraju.

Podczas wykładu słuchacze dowiedzieli się dlaczego twórca Toyota Production System Taiichi Ochno spędzał tak dużo czasu w kole, że w japońskim spojrzeniu człowiek pracujący nie zawsze jest związany z ruchem oraz, że przyczyną źródłową stworzenia koncepcji Poka Yoke przez Shigeo Schingo było poszanowanie człowieka. Prowadzący obalili także niszową teorię, że Ishikawa w japońskim tłumaczeniu oznacza rybę i przedstawili w jaki sposób Japończycy używali w praktyce teorie Doeminga, Gilbretcha, Shewharta czy też Pareto. W ramach studium przypadku uczestnicy dostrzegli, że na skrzyżowaniu ulic Więckowskiego i Kościuszki jest jeden przystanek tramwajowy, dziewczyna na muralu naprzeciw księgarni nie ma butów, a duża ilość niedopałków przy przejściu dla pieszych może wynikać z braku kosza na śmieci. Z przebiegu kart kontrolnych wynikło, że niektóre z naszych dróg zaprzeczają naturalnej zmienności procesu, a z funkcji strat Taguchiego wynikło, że minuta spóźnienia łódzkiego tramwaju kosztuje każdego podróżnego około 6,50 PLN.

Japońscy Mistrzowie Zarządzania - wykład
Jednak prawdziwymi bohaterami spotkania były książki. Te otaczające słuchaczy zebranych w księgarni i czekające na chwilę czasu, którą można byłoby poświęcić w codziennym biegu jak i te, która każda osoba zajmująca się biznesowo problematyką zarządzania powinna przeczytać, aby wiedza zawarta w książkach faktycznie przeszła przez szlaban prowadzący do naszych firm.

Celem cyklu spotkań i wystawy stacjonarnej zorganizowanej w księgarni PWN jest przekonanie ludzi biznesu, że miejsce książek jest w firmach, a slogan o zawartej w nich teorii jest wymysłem tych, którzy z wiedzy nie chcą lub nie umieją korzystać.

Około 16 milionów Polaków, którzy według badań nie mieli książki w ręku może oznaczać dla przedsiębiorstw, ze niedługo 1/3 osób w nich pracujących nie będzie umiała przeczytać ze zrozumieniem treści masowo pisanych instrukcji. Być może to najwyższy czas, aby firmy w ramach deklarowanej odpowiedzialności społecznej i tradycyjnej redukcji kosztów wróciły do najtańszego źródła edukacji jakim jest książka.

Japońscy Mistrzowie Zarządzania - wykład
W kolejnym czerwcowym seminarium prowadzący zmierzą się z tematem szczupłego zarządzania przepływem oraz spróbują przenieść wielką koncepcję Lean Manufacturing na grunty małych i średnich firm polskich. Już dziś zapraszany na kolejne seminarium oraz do regularnego odwiedzania księgarni.