Fragmenty

01 „5Why znalazło w nim miejsce jako narzędzie służące do redukowania strat (jap. muda). Być może sukces 5Why nie byłby możliwy, gdyby nie specyficzna japońska kultura, wywodząca się wprost z legendarnego kodeksu samurajów bushido. Zakładał on przede wszystkim, że dzieła ludzkie są zawsze niedoskonałe, podobnie jak sami ludzie (jap. mikansei), dlatego koniecznością jest ciągłe doskonalenie (jap. kaizen). Ponadto, kodeks wymagał od Japończyków autorefleksji i przyznania się do winy po popełnionym błędzie (jap. hansei). Typowe hansei mogliśmy oglądać w 2010 r., gdy po aferze z wadliwym pedałem gazu, zamiast zatuszować sprawę, koncern Toyota publicznie i otwarcie przyznał się winy, a ówczesny szef koncernu Akio Toyoda zalewając się łzami przepraszał za kompromitujący błąd firmy.”

02„Zdefiniowanie problemu jako „Telekonferencja z wirtualnym doradcą charakteryzuje się przerwami w odbiorze audio-wizualnym” nie uczyni naszej analizy bardziej profesjonalnej, ani skuteczniejszej. Zapiszmy więc temat zwięźle, prosto, ale bez ogólników, a zaraz potem potwierdźmy ze wszystkimi uczestnikami analizy, że rozumiemy problem w ten sam sposób. Następnie zadajmy pytanie „dlaczego?” ten problem występuje i zapiszmy padające odpowiedzi. Do udzielonych odpowiedzi znów zadawajmy pytanie „dlaczego?” i powtarzajmy ten schemat aż do odnalezienia przyczyny źródłowej problemu.”

03„Technologia produkcji poliuretanu to praca z reakcją chemiczną, którą sami wywołujemy, dlatego ścisłe trzymanie się receptury jest bardzo ważne. Małe odstępstwo od jednego z parametrów jak ciśnienie, temperatura lub przepływ wystarczy, żeby uzyskać produkt o innych własnościach, czego przykładem był właśnie pękający spód. Właściciel poprosił, o zweryfikowanie zapisów parametrów prowadzonych w sposób ciągły podczas pracy maszyny oraz o sprawdzenie stosowania standardów wymiany mieszadeł i czyszczenia głowicy. Po odkodowaniu historii pracy zapisanej w komputerze, przedstawiciele zwrócili uwagę na dwie dziwne zależności. Od godziny 23.10 do 23.45 kilkukrotnie włączał się alarm braku poliolu w zbiorniku, a o godzinie 23.58 podniesiono temperaturę grzania tego składnika. Co ciekawe, maszyna z tak ustawioną temperaturą pracowała, aż do zatrzymania produkcji”